Press "Enter" to skip to content

Uwaga i atencja u psów

Powstało wiele poradników na temat wychowania zwierząt. Niektóre są bardziej kompleksowe, inne odnoszą się wyłącznie do jednej kategorii (żywienie, tresura). Wiele wskazuje na to, że ludzie zaczęli czytać owe wpisy. Stosują się do porad sprawdzonych osób i starają jak najlepiej wychować swoje zwierzaki, aby zapewnić im wesołe życie. Niestety, ale nadal zapomina się o jednym, kluczowym aspekcie –potrzebnym czasie.

Nieważne czy nasz towarzysz to shih tzu biały, czy też spaniel. Każdy pies potrzebuje uwagi oraz odrobiny atencji. Właściwe wychowanie to nie tylko zapewnienie wszystkich potrzebnych aspektów w zakresie pożywienia (oraz załatwienia fizjologicznych potrzeb). Zwierzak musi czuć interakcję z właścicielem oraz przede wszystkim zajmować swój czas razem z Panem (lub Panią).

Niektóre osobniki dają jasno do zrozumienia, że czują się ignorowane. Takie przypadki rozpoznać łatwo po niepozornym geście, który odczytuje się zupełnie inaczej. Gdy pies gryzie ogon, prawdopodobnie jest znudzony życiem. Okazuje się zatem, że nie poświęcamy mu zbytecznej uwagi. Warto zauważyć ów gest i skutecznie na niego odpowiedzieć. Niektórzy bagatelizują sprawę i myślą, że pies jest zwyczajnie ,,żywy”, dlatego bawi się sam ze sobą. Takie podejście jest oczywiście błędne.

Do stworzenia właściwych warunków potrzeba na przykład zabawek. Kolekcja powinna znajdować się na legowisku zwierzaka, możliwie blisko jego. Dzięki temu pies zawsze będzie mógł zabrać ją w podróż do salonu i pobawić się z właścicielem ku powszechnej radości.