Press "Enter" to skip to content

Wygoda dla psa i lokum dla żółwia

Pies musi mieć wyznaczone miejsce i dotyczy to zarówno domów, jak i niewielkich mieszkań. Swoją własną przestrzeń, gdzie złoży głowę po codziennych zabawach, czy nawet utnie sobie drzemkę. Może to być wiklinowe legowisko dla psa albo nawet płócienne, ważne jest tylko to, aby takowe koniecznie posiadał.
Zapobiega to przede wszystkim niechcianym sytuacjom, gdy pies poleguje, gdzie popadnie i najczęściej tam, gdzie sobie tego najmniej życzymy. Większość psów gubi przy tym sierść i jakkolwiek dywan i tak odkurzamy, tak już trzepanie kanapy albo pościeli po kilka razy dziennie raczej nie wchodzi w rachubę, a przy psie, który nie ma swojego wyznaczonego miejsca, do takich sytuacji własne dochodzi. Sierść mamy dosłownie wszędzie i często w miejscach, skąd trudno jest ją usunąć.
Natomiast inne zwierzę, jakie możemy mieć w domu, czyli żółw wodno lądowy akwarium potrzebuje koniecznie.
Znane są przypadki, gdy żółwie chodzą sobie po mieszkaniu. Ich właściciele się przy tym doskonale bawią, wychodząc z mylnego założenia, że taki żółw potrzebuje codziennych spacerów. Tymczasem jest to ze wszech miar mylne myślenie, gdyż ów żółw wcale nie spaceruje, ale usiłuje biedny znaleźć sobie jakieś ustronne miejsce, aby uciec spod obstrzału ludzkich spojrzeń. Innymi słowy, jest to zwyczajne męczenie zwierzęcia i narażanie go na niepotrzebny stres. Jego miejsce, jeżeli już zdecydowaliśmy się na żółwia hodowlę, jest wyłącznie w odpowiednim, przystosowanym do jego wielkości i trybu życia akwarium. Nie męczmy zwierząt dla własnej rozrywki ani z innego powodu.